Ścieżkami radości i smutków dobrej, kochanej, niezapomnianej mamusi
Blog > Komentarze do wpisu
Wspomnienia brata z okresu okupacji (4)

 

Urodził się tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego dzieciństwo przypada na lata okupacji, które spędził w Matejkiszkach. Snując wspomnienia pamięta zdarzenie z lat 1943-1944. Będąc w Wojckielunach u cioci o mały włos nieopacznie zdradziłby miejsce ukrywania Zenka - syna cioci. Zenek jako bardzo młody kilkunastoletni chłopak ukrywał się aby nie być wzięty do wojska lub do partyzantki. Wacek nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa podczas wizyty osób poszukujących Zenka wskazał na miejsce ukrycia – komin. Zenek miał tam wejść. Faktycznie wtedy piece w kuchni służyły jako leże do spania a i można było tam się ukryć pod zwałami koców, kożuchów itp. Słów kilkuletniego zaledwie Wacka nie potraktowano poważnie i niebezpieczeństwo minęło. Rodzina pouczyła Wacka aby w przyszłości nic nie mówił na takie tematy.
Brat pamięta, że podczas wojny oprócz Matejkiszek i Wojckielun bywał też w Korzeniowszczyźnie u babci i cioci Anny w Dworzyszczach. Tam zapamiętał stary i nowy dom. Ten budowany był jeszcze bez okien.
Utkwiło mu też w pamięci, że pewnego razu otrzymał zadanie dostarczenia obiadu dla kosiarzy koszących trawę na łące.  W koszyku miał im zanieść ciepłe placki ziemniaczane, zakraszone skwareczkami i  do tego śmietana. Po drodze na ścieżce zauważył dwa jeżyki. Starał się ominąć przeszkodę nie do przebycia. Gdy skręcił w prawo to zwierzątka również w tą samą stronę. Skręciwszy w lewo jeżyki znów mu stawały na przeszkodzie. W końcu ominął ruchliwe groźne zwierzątka nastroszone igłami. Dostarczył posiłek zmęczonym i głodnym kosiarzom, którzy z niecierpliwością czekali na smaczny obiad.

niedziela, 28 grudnia 2014, edmuso

Polecane wpisy