Ścieżkami radości i smutków dobrej, kochanej, niezapomnianej mamusi
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Drzewa genealogiczne
Kętrzyn
Korzeniowszczyzna
Mały Dwór (Biedaszki Małe)
Matejkiszki
Olsztyn
Radzewiczowie
Repatriacja
Rodzina w różnych regionach
Toruń
Wspomnienia o mamie
poniedziałek, 04 grudnia 2006
Matejkiszki - przynależność do dwóch gmin

Od Romualda G. z Rymszan dowiedziałem się, że przez Matejkiszki przebiega granica dwóch gmin: Rymszany i Nowe Daugieliszki (rejon Ignalina - Litwa).Granicą jest droga przechodząca przez tą miejscowość.Cmentarz w Matejkiszkach należy do gminy Rymszany a dom Orłowskich (pozostałości) do gminy Nowe Daugieliszki.Prawdopodobnie dom Orłowskich być może jest już rozebrany (w 2004 r. brakowało dachu ale ściany jeszcze istniały).Romuald obiecał pojechać do Matejkiszek i wykonać zdjęcia tego co jeszcze tam pozostało po siedzibie rodu Orłowskich.Aktualnie w Matejkiszkach mieszkają tylko dwie rodziny Bieliń (nis): syn i siostra Bielinia matki.  

czwartek, 16 marca 2006
Cmentarz w Matejkiszkach - 2004 r.
To właśnie w tej parafii ( Widze ) nasi ojcowie byli chrzczeni, brali śluby i byli chowani na cmentarzu w Matejkiszkach. Osobiście byłem na tym cmentarzu w 2004r. Oglądnąłem wszystkie groby a właściwie resztki grobów, z których tylko kilka jest zadbanych natomiast pozostałe to są tylko resztki po grobach. Czas robi swoje i zaciera ślady naszych przodków, a szczególnie wtenczas jak brakuje bliskiej rodziny , która może zaopiekować się i zadbać o grób swego przodka. Trzeba przyznać ,że groby naszych przodków były nie trwałe tz drewniany krzyż i kopiec ziemi. Obecnie w rodzinnych miejscowościach nikt nie mieszka z naszej rodziny, kto mógłby zadbać o rodzinne groby. Informacje te piszę po to, aby młode pokolenie naszej rodziny znało i wiedziało gdzie są nasze korzenie i z jakich miejscowości pochodzili i gdzie znajdują się szczątki i prochy naszych ojców.
F.K.
poniedziałek, 27 czerwca 2005
Relacja z wizyty w Matejkiszkach w 2004 r.

W lipcu 2004r pojechałem samochodem odwiedzić rodzinę i ziemie moich ojców na Litwie.
Odwiedziłem także wieś Matejkiszki gdzie mieszkał mój ojciec, oraz cmentarz. Cmentarz ten obszedłem dokładnie krok po kroku szukając grobów moich przodków, gdzie byli chowani także z Kajat- rodzinnej miejscowości mego ojca. Niestety nic tam ciekawego oprócz dwóch grobów Krumplewskich nie znalazłem. Trzeba przyznać ,że cmentarz jest zaniedbany , ponieważ wiele rodzin w Matejkiszkach już nie mieszka i nie ma kto zajmować się grobami.
F.K.